Після бійки: гендиректор Smart Holding розповів про долю «Амстора»

16 Квітня 2015

Після бійки: гендиректор Smart Holding розповів про долю «Амстора»

Інтерв’ю з гендиректором Smart Holding Олексієм Тимофєєвим: причини й наслідки конфлікту за «Амстор», помилки акціонерів і ціна рейдерства в Україні

Smart Holding Вадима Новинського знадобилося понад три місяці, щоб хоча б частково відновити роботу мережі супермаркетів «Амстор» після корпоративного конфлікту між акціонерами, який розгорівся наприкінці минулого року. Перший магазин мережі знову запрацював у Києві на початку місяця, а 11 квітня у столиці відновив роботу і другий супермаркет. Нагадаємо: в останніх числах грудня 2014 року акціонери мережі «Амстор» звинуватили один одного в рейдерському захопленні підприємства. Озброєні люди заблокували роботу низки супермаркетів і не допускали в будівлі ні представників акціонерів, ні міліцію. Сторони конфлікту — брати Вагоровські, які контролюють 15% акцій, і мажоритарний (70%) акціонер — Smart Holding Вадима Новинського.

У лютому ЛІГАБізнесІнформ опублікувала витяги з інтерв’ю з колишнім в. о. директора Торгового дому «Амстор» Олександром Вагоровським (брат Володимира Вагоровського, який керував мережею до конфлікту). Після чого представники Smart Holding запропонували свою версію подій.

В інтерв’ю ЛІГАБізнесІнформ генеральний директор Smart Holding Олексій Тимофєєв розповів про подробиці корпоративного конфлікту.

Розкажіть, на якій стадії перебуває конфлікт зараз?

— Ми ведемо роботу з повернення мережі до нормального ритму. Силами співробітників «Амстора» й нових людей провели інвентаризацію товарів, адже вся первинна документація, зокрема, договори з постачальниками, трудові книжки, інформація про товарні залишки тощо, наші опоненти вивезли, і її досі не знайшли. Заново встановлюємо IT-платформу, отримуємо дозвільну документацію тощо. Вже запустили перші два магазини в Києві.

Прогрес був би більшим, якби кожну нашу дію не блокували всіма можливими способами. Далі будемо рухатися або самі, або із залученням нового партнера, зараз ведемо про це перемовини.

У яку суму оцінюєте відновлення працездатності мережі?

— Відновлювати роботу завжди складніше, ніж починати з нуля, тому що на нинішні проблеми накладаються проблеми попереднього періоду. Є питання зі співробітниками, податковою, постачальниками, контрагентами, орендарями. У мережі виникла заборгованість перед постачальниками, співробітниками (вони не працюють, але зарплату ми їм виплачуємо в повному обсязі), необхідні вкладення у відновлення IT-інфраструктури та документації, поповнення оборотних коштів. Борг перед банками приблизно $160 млн, перед постачальниками — приблизно 300–350 млн грн. Ми вже витратили на зарплату персоналу 20 млн грн, відновлення інфраструктури та техніки — 10 млн грн. В оборотний капітал для старту доведеться влити приблизно 150 млн грн. Так що витрати попереду чималі.

Не виникало бажання довести до банкрутства юрособу й почати заново?

— Позиція нашої компанії — мережу перезапустити. Це інвестиція, яка, образно кажучи, злетіла з рейок. Тому ведемо переговори про реструктуризацію боргів, відновлюємо стосунки з постачальниками. Гадаю, що завдання запуску ми розв’яжемо за умови припинення постійного блокування роботи «Амстора» з боку колишніх міноритаріїв через судові та кримінальні справи. Дивна виникає картина: люди, що зруйнували компанію, нас називають «рейдерами», а запуск мережі всіляко зривають.

Раніше були заяви про кримінальні справи як від вас, так і від Вагоровських: що з ними тепер?

— Так, ми подали понад 15 заяв про порушення кримінальних справ проти колишнього менеджменту мережі: про розкрадання грошей, документів, автомобілів, про пошкодження майна та інших. З їхнього боку теж є звинувачення, є справи в адміністративних і господарських судах. Поки рішення, по суті, у жодному провадженні не прийнято: все у процесі.

Саме з цими діями був пов’язаний обшук в офісі Smart Holding?

— Ми розцінюємо обшук як спосіб тиску на нас, й оскаржили цю дію у прокуратуру: порушень під час його проведення було безліч.

Як із корпоративним конфліктом між власниками пов’язані кримінальні справи?

— На мою думку, корпоративний конфлікт як такий закінчився, коли нам блокували доступ до магазинів озброєні люди, ламали касові апарати, вивозили документи та виторг. Тепер це вже сфера кримінального провадження, і його фігурантами будуть ті менеджери, які фактично обікрали мережу. Це не юридичний спір між акціонерами, а чистий кримінал.

Довідка

Перший супермаркет мережі «Амстор» відкрився в Донецьку в серпні 2003 року. Серед засновників компанії був Володимир Вагоровський (йому належало приблизно 30% акцій) і співвласники заводу «Запоріжсталь» Едуард Шифрін і Алекс Шнайдер (70% акцій). До початку фінансової кризи 2008 року «Амстор» налічував 23 магазини в 11 містах. У березні 2009 року з’явилася інформація про те, що через високе боргове навантаження «Амстор» опинився на межі дефолту.

Урятував мережу Вадим Новинський, надавши кредит для поповнення оборотних коштів і гарантії погашення заборгованості. За це Smart Holding здобув право власності на 70% акцій «Амстора». У колишніх акціонерів залишилося по 15%. Оперативне управління компанією залишилося за Вагоровським. До 2014-го мережа розрослася до 38 супермаркетів із загальним виторгом 4,9 млрд грн.

У листопаді минулого року донецький журналіст Олексій Мацука опублікував скан чека з донецького «Амстора», який відповідав «податковому кодексу» ДНР. Тільки після цього Smart Holding зацікавився тим, що відбувається в «Амсторі». В Smart Holding запевняють, що під час внутрішнього аудиту розкрилися масштабні зловживання керівництва компанії: вимивання мільйонів гривень, розкрадання, залучення підставних фірм, порушення трудового та податкового законодавства. Представники керівної компанії вирішили змінити керівництво торговельних мереж без узгодження з Вагоровським. Конфлікт перейшов у гарячу фазу.

Яку частку власності в «Амсторі» ви контролюєте?

— Smart Holding оперує пакетом у 70%, ще 15% — лояльні до нас акціонери. Тому я отримав вельми неприємний досвід корпоративних конфліктів в Україні: виявляється, навіть із пакетом у 85% можна мати велику купу проблем із міноритарним акціонером. Раніше з таким не стикався.

Як виглядала корпоративна структура мережі — це була одна юридична особа або низка пов’язаних підприємств?

— Ні, це було понад 15 «ТОВ», кожне з яких відповідало за ту чи іншу функцію. Чотири операційні компанії — ритейл, дистрибуція, нерухомість і будівельна компанія. Решта були службові: на них оформляли землю, нерухомість тощо. Поки ця система збережена, але будемо її міняти й оновлювати, вибудовувати нову чисту структуру власності.

Протистояння посилилося після того, як ви вирішили поміняти керівників торгових центрів. Що підштовхнуло до цього рішення?

— Наш партнер почав ігнорувати раніше прийняті домовленості про управління. Складалася неправильна ситуація, коли основний власник не міг детально розібратися, що відбувається з його компанією. Картина доповнилася, коли з різних каналів ми почали дізнаватися про розпочаті в мережі активні дії, не узгоджені з нами. Договори з постачальниками, персонал, товарні залишки почали переводити на сторонні структури. Тому й було прийнято рішення про екстрену заміну менеджменту компанії. До речі, переговори з Володимиром Вагоровським на тему з’ясування взаємних претензій і нормалізації роботи перед цим починалися в цілком спокійній атмосфері та тривали кілька тижнів, але так ні до чого й не призвели.

Як юридично оформлялася зміна керівництва? Якраз на цьому нюансі загострюють увагу ваші опоненти, наполягаючи, що було підроблення документів.

— Ми провели низку зборів учасників, де вирішили перереєструвати підприємства з юридичної адреси в Донецьку на Дніпропетровськ і змінити менеджмент. Ще раз підкреслюю: у компаній Вагоровського всього 15%, і ми мали безперечне юридичне право приймати таке рішення. Навіть якщо припустити, що десь під час підготовки зборів та оформлення рішення були допущені технічні помилки… Це саме технічні помилки, які не впливають на суть. Якщо суд прийме сторону супротивників — немає питань: зберемо спільно з другим акціонером 85%, знову подамо документи й доможемося свого.

Вагоровські стверджують, що Smart Holding взагалі не інвестував у розвиток мережі. А на вашу думку як?

— Ми зайшли в компанію, яка на той момент мала негативну вартість, включилися в реструктуризацію й узяли на себе гарантії перед кредиторами на велику суму, що дозволило стабілізувати мережу й запобігти її банкрутству. Додатково надавали компанії акціонерні позики. Після кризи, коли ситуація в економіці покращилася, компанія змогла сама обслуговувати борг. Ми ніколи не виводили гроші з компанії — прибуток реінвестували.

Як склалася така ситуація, коли мажоритарний акціонер де-факто не контролює операційну діяльність компанії?

— Як прийнято казати, «так склалося історично». Володимир Вагоровський справляв враження сильного менеджера, який знає, що робить. У холдингу спочатку було бажання використати його сильні сторони, не було мети відсторонити його й самим керувати мережею. Для нас це, швидше, фінансова інвестиція, а не стратегічна, коли ставиться завдання отримати оперативне управління. Була велика довіра, очевидно, що надмірна.

Я для себе на майбутнє зробив однозначний висновок: використовувати принцип «вільного» керівного партнера з великим кредитом довіри є небажаним. На чолі компанії мають стояти наймані менеджери з чіткою матрицею повноважень і жорсткою підзвітністю. Коли ролі акціонера й менеджера фактично поєднуються, а юридично — ні, виходить людина, яку складно контролювати через стандартні механізми, як-от наглядова рада. На будь-яку твою претензію він може відповісти: я не твій підлеглий, а співвласник бізнесу. Конфлікт між різними рівнями управління закладається від самого початку.

Довідка

Найбільш драматичні події на початку року відбувалися в торговому центрі «Амстор» у Запоріжжі. Співробітники Смарт-Холдингу спробували зайти до приміщення маркетів, щоб представити нових директорів. Інакше це оцінюють прихильники Вагоровських: у торгові центри увірвалися озброєні люди, діючи від імені Смарт-Холдингу, і силою блокували роботу супермаркетів, затримуючи й не випускаючи працівників.

Уже з’ясували, що це були за озброєні люди в торгових центрах «Амстора»? До яких формувань вони належать, кому підпорядковуються?

— З’ясували вже першого дня, коли наші юристи й новий менеджмент зустріли на порогах магазинів цих людей. Це були місцеві добровольчі формування, залучені менеджментом мережі до квазіправоохоронної роботи під приводом того, що готується рейдерське захоплення супермаркетів. Блокада «Амстора» тривала десять днів. Ми зустрічалися з керівниками цих організацій, пояснювали їм суть конфлікту, показували документи, залучали МВС, СБУ, прокуратуру для розв’язання ситуації. Ми розуміли, що жодний силовий варіант розв’язання конфлікту є неприпустимим — не можна спровокувати стрілянину в центрі міста. Тому переговори і тривали так довго, ми уникали ускладнень. Після того як вони розібралися в ситуації, магазини було розблоковано. Щоправда, за цей час колишній менеджмент провів у маркетах операцію «випалена земля» — розламали й винесли все, що змогли.

Саме тоді конфлікт із корпоративного перетворився на набір кримінальних злочинів. Мовиться вже не про те, правильно чи неправильно оформлені протокол або статут, а про виведені з рахунків кошти, зниклий виторг і вкрадені документи тощо.

Якою є доля в магазинів у Донецькій області, з яких усе й почалося?

— Її контролює стороння структура, яка до нас стосунку не має. Ми повернемося до питання про донецькі магазини після врегулювання ситуації на Донбасі: ми зараз не маємо ні юридичних, ні організаційних важелів для відновлення контролю над маркетами в Донецькій області.

Оригінал за посиланням

Заявка на оренду

Подати заявку

Контакти


Відділ оренди


Лук‘янова Юлія
Тел. 0800302727
yuliya.lukyanova@eastsg.com.ua

Відділ маркетингу та реклами


Маркичева Катерина
kateryna.markicheva@smart-urban.com.ua 
 

Новини

ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 11 983,20 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 7 508,79 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 3 979,53 кв.м
Технические и подсобные помещения: 51,00 кв. м. ...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 16 318,76 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 10520,44 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 4 509,26 кв.м.
Технические и подсобные помещения: 0000 кв. м...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 11 554 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 8 193,25 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 2 596,86 кв.м.
Технические и подсобные помещения: 93,88 кв. м. ...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 11 609,6 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 8 181,89 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 2 517, 90 кв.м.
Технические и подсобные помещения: 110,00 кв...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 11 627 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 7 282,19 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 2 809,95 кв.м.
Технические и подсобные помещения: 340,78 кв. м. ...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 6 887,40 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 6 077,96 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 268,51 кв.м.
Технические и подсобные помещения: 35,00 кв. м. ...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 11 544,70 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 8 087,17 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 2 690, 95 кв.м.
Технические и подсобные помещения: 95,10 кв. ...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 13 429,70 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 7 379,97 кв.м
Арендная площадь: 5 199,35 кв.м

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 13 598,60 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 6 916,22 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 5 105,11 кв.м
Технические и подсобные помещения: 70,40 кв. м...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ (GBA): 6 275 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 5 436,00 кв. м.
Арендная площадь третьих лиц: 253,50 кв. м.
Технические и подсобные помещения: 43,50 кв...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 13 568,1 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 6 864,5 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 5 569,49 кв.м.
 Технические и подсобные помещения: 561,50 кв. м...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 10 078,40 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 3679,00 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 5 442,10 кв.м
Технические и подсобные помещения: 0000 кв. м. ...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Докладніше