Генеральний директор Смарт-Холдингу Олексій Тимофєєв про корпоративний конфлікт навколо мережі супермаркетів «Амстор»

23 Лютого 2015

Останнього дня 2014 року інформаційний простір України охопив ще один корпоративний конфлікт — навколо мережі супермаркетів «Амстор». У підсумку роботу мережі було блоковано. Українські Новини розпитали генерального директора компанії «Смарт-Холдинг», мажоритарного акціонера мережі, Олексія Тимофєєва про передісторію конфлікту, і про те, якою є зараз ситуація в «Амсторі»

Що все ж таки відбувається в торговій мережі «Амстор», чому магазини досі не працюють?

Викладу факти. Наприкінці минулого року нам стало відомо (від співробітників і постачальників «Амстора»), що міноритарний акціонер, який тривалий час був керівним партнером у групі компаній «Амстор» — Володимир Вагоровський, спланував і почав приховано виконувати низку дій, спрямованих на відведення нашого спільного бізнесу на сторонні компанії, які підконтрольні тільки йому. Без нашої участі було створено дві компанії — одну для торгівлі в зоні АТО, іншу — для роботи в інших областях України. Ці компанії були заведені в торгові центри замість нашої спільної компанії (у якій Вагоровський володіє 15% акцій — ред.), на них почали переводити обороти, співробітників і договори з постачальниками. Кінцевою метою було залишити без оборотів і активів, але з простроченими боргами перед банками й постачальниками, наш спільний бізнес, точніше, вже порожню оболонку від нього, а в новостворених компаніях стати єдиним власником бізнесу й одержувачем прибутку.

Що його спонукало до таких дій? Акціонери посварилися?

Що його до цього підштовхнуло — з його слів, наявність низки претензій до Смарту як акціонера й небажання продовжувати спільну роботу. Проте жодні претензії таким способом не розв’язують, це дивна позиція, м’яко кажучи. Із Володимиром Вагоровським аж до середини грудня вели мирні переговори, йому пропонувалося повернутися до нормальної роботи в межах корпоративних домовленостей і розібратися зі взаємними претензіями. Особисто я з того моменту, як став генеральним директором холдингу, був одним із прихильників переговорного шляху і вважав «Амстор» доброю точкою зростання на майбутнє. На жаль, переговори ці ні до чого не призвели, швидше, навпаки, вони прискорили реалізацію схеми із відведення бізнесу, як згодом виявилося.

Ви якось протидіяли Вагоровському?

Врешті-решт ми, користуючись правом мажоритарного акціонера, як екстрений захід із блокування незаконних схем змінили менеджмент у всіх підприємствах групи «Амстор». На початковому етапі ми планували обмежитися зміною директорів і зберегти весь колектив і компанію у стані, коли все працює. Однак ми зіткнулися з цілою низкою штучно створених проблем, у зв’язку з якими магазини досі не працюють — це саботаж із боку окремих посадових осіб, наближених до Володимира Вагоровського, знищення облікових систем, зникнення бухгалтерської документації й порожні розрахункові рахунки. Очевидно, люди мають що приховувати, якщо вони вирішили організувати в «Амсторі» «випалену землю». Також ми зараз маємо купу заяв до правоохоронних органів і судів, у яких нас, мажоритарного акціонера, звинувачують у рейдерстві власної компанії. Водночас дії Володимира Вагоровського і його людей завдали й далі завдають компанії, її співробітникам і постачальникам прямої шкоди, а все, що робимо ми — це витрачаємо час і ресурси на те, щоб відновити роботу й повернути компанію на нормальні рейки.

Підкреслю ще раз: наші дії — це реакція на спробу корпоративної афери. Все інше — другорядне. Частка Вагоровського нам не потрібна. У другого міноритарного акціонера (компанія «Гелабран Реал Істейт», входить у сферу інтересів Едуарда Шифріна, — ред.) із часткою, яка дорівнює частці Володимира, претензій до нас немає, він на нашому боці. Так що абсурдність усіх цих звинувачень у наш бік для тих, хто має мізки, є очевидною.

Ну і крім усього, ми зіткнулися з фізичним опором і озброєними людьми у всіх магазинах мережі, коли прийшли представляти колективу нових директорів і оголошувати колективу про наші рішення. Так що рейдери якраз не ми, а наш опонент, якщо його можна так назвати.

Вагоровський каже, що це були ваші люди

Дивно виходить, що «наші люди» не пускали своїх колег-нових директорів у торгові центри до 9 січня, і тільки з представниками правоохоронних органів нам вдалося туди потрапити. Вони заявляли, що залучені керівництвом «Амстора» для захисту магазинів від того самого міфічного рейдерського захоплення. Пізніше вони говорили нам, що їх дезінформували. Але за час, поки ми не могли потрапити до магазинів, звідти вивезли всю документацію й було знищено IT-інфраструктуру. Плюс до всього, було вивезено без інкасації передноворічний виторг. А це вже прямі свідчення про скоєння кримінальних злочинів, жодними розповідями про корпоративний конфлікт тут справа не обмежиться.

Але ви все-таки контролюєте на цей момент усі магазини?

Не всі. Торгівлю у 18-ти магазинах у зоні АТО (всього в Україні налічується 38 магазинів «Амстор», — ред.) без нашого відома перевели на сторонню компанію, вплинути на це в поточних умовах можливості немає.

Що ви збираєтеся робити щодо цих магазинів?

Рано чи пізно на цих територіях відновиться законність. Будемо діяти в межах правового поля, наші компанії — законні власники нерухомості, і все, що там відбувається зараз без нашого відома — є юридично безпідставним. Плюс усі торгові центри — у заставі в банків.

Виникає закономірне питання, як Вагоровському вдалося здійснити цю аферу за спиною в головних акціонерів?

Не вдалося, аферу ми зупинили. У Володимира Вагоровського були добрі стосунки й великий кредит довіри від акціонера «Смарт-Холдингу» (Вадима Новинського). Плюс за цим активом холдинг не втручався в оперативне управління бізнесом, контроль був на рівні узгодження бізнес-планів та управлінської звітності. Ми — інвестиційна група, а не одне велике підприємство, і ризик зловживання довірою з боку менеджменту, навіть якщо цей менеджмент має статус партнера, завжди присутній.

Але Вагоровські, наскільки відомо, ніколи не були мажоритарними акціонерами цього бізнесу? Чому вони його вважають своїм? Чому оскаржують його продаж «Смарт-Холдингу» 2009 року?

Так, це найбільш абсурдне в цій історії. На момент угоди Вагоровський був міноритарним акціонером. Компанія «Гелабран Реал Істейт» володіла 60% акцій, і її акціонери в цій ситуації виступають на нашому боці, адже вони теж постраждалі внаслідок дій Вагоровських.

Олександр Вагоровський у своєму інтерв’ю заявив, що Смарт-Холдинг не виконав зобов’язання щодо інвестування в торгову мережу. Тому вони через суд будуть розривати угоди 2009 року.

Так, я читав ці заяви. В угоді акціонерів від 2009 року немає нічого з того, на чому наполягають Вагоровські. Нібито невиконаних зобов’язань немає. Навпаки, після підписання угоди «Смарт-Холдинг» погасив поточні борги «Амстора» на суму понад 10 млн доларів США. Наші підприємства виступили поручниками за кредитами «Амстора», знявши на той момент найгостріші проблеми. Далі ми, як мажоритарні акціонери, жодного разу не ставили питання про розподіл дивідендів. Весь прибуток вкладали в розвиток. До 2014 року мережа зросла вдвічі, борги перед банками зменшилися на третину. Чи не це найкращий доказ того, що роль «Смарт-Холдингу» в розвитку мережі, яка 2009 року була практично банкрутом, була позитивною? А щодо спроб оскаржити законність продажу акцій — задумайтеся, що вони хочуть довести. Що угода 2009 року була недійсною? Повертаємося до питання, чому на цьому не наполягає на той момент мажоритарний акціонер — «Гелабран Реал Істейт»? Нонсенс.

Коли ви плануєте відновити роботу мережі на території, підконтрольній Україні?

Сьогодні говорити про точну дату неможливо. Ми зараз глибоко занурилися у проблеми мережі та змушені констатувати, що обсяг робіт і необхідних ресурсів для «перезапуску» магазинів величезний. Крім того, що екс-менеджмент знищив IT-інфраструктуру, фінансову та кадрову документацію, перед тим, як ми зайшли в компанію, з неї були виведені оборотні кошти. Заборгованість «Амстора» перед банками сьогодні складає 2,5 млрд гривень, перед постачальниками — від 200 до 400 млн грн, точну цифру зараз назвати неможливо, ми це розплутуємо. Низка посадових осіб «Амстора» досі не виходить на роботу за вказівкою Вагоровських і приховує фінансову та кадрову документацію. Шукати їх вже будуть правоохоронні органи.

Сьогодні ми заново вибудовуємо менеджмент, ведемо роботу з постачальниками, працюємо з кредиторами, орендарями торгових центрів. Триває інвентаризація, рутинне звірення зобов’язань і відновлення обліку. Цей процес тривалий, але необхідний.

Що буде із робітничими колективами магазинів? Не секрет, що деякі з них підтримували Вагоровських?

Так, робота з колективом зараз для нас є одним з основних завдань. Співробітники багато років отримували вказівки виключно від братів Вагоровських. Після того, коли ми змогли потрапити із правоохоронцями в торгові центри, ми зіткнулися з проблемою — Вагоровські, які є авторитетами для більшості співробітників «Амстора», заборонили їм виходити на роботу. Водночас була відключена корпоративна мобільна мережа та електронна пошта. Зв’язок зі співробітниками було порушено. З боку Вагоровських співробітникам «у вуха» вкладали інформацію, що Смарт-Холдинг — рейдери і скоро магазини повернуться під їхнє управління. Довелося через ЗМІ оголошувати збори колективу. Ми це зробили в Запоріжжі, де розташована найбільша кількість супермаркетів з усіх міст України. Була складна розмова з людьми, але це був переломний момент. Такі зустрічі потім проводилися в інших містах. Люди повертаються на робочі місця. Зараз на роботу не виходять кілька десятків осіб із головного офісу й директори деяких торгових центрів. Вони лояльні колишньому керівникові. Хоча, за іронією долі — і стандарти роботи, і рівні оплати праці після того, як оперативне управління торговою мережею перейшло до компанії «Смарт-Холдинг», ми планували тільки покращувати й підвищувати.

Ви зацікавлені у зміні колективу?

Ми зацікавлені в якнайшвидшому запуску роботи мережі. Ми гарантували виплату заробітної плати та погашення заборгованості тим людям, які вийдуть на робочі місця. Це вже відбулося в Києві та Дніпропетровську — люди вийшли на роботу й отримали зарплату. Частково в Запоріжжі. Ми сподіваємося, що цей приклад наслідуватимуть також інші працівники мережі. Все, що ми хочемо — щоб мережа запрацювала без жодних прихованих схем. Крапка.

P.S.

В інтерв’ю Тимофєєв спростовує заяви Вагоровського про нібито невиконання Смарт-Холдингом зобов’язань щодо інвестування в мережу в межах угоди акціонерів під час придбання компанією контрольного пакету акцій групи 2009 року. «Українські Новини» звернулися до прес-служби Смарт-Холдингу з проханням надати документи, які підтверджують слова Тимофєєва. У підсумку в розпорядженні редакції є договір поруки між Вадимом Новинським і Володимиром Вагоровським, скан якого ми публікуємо.

Оригінал новини за посиланням

Заявка на оренду

Подати заявку

Контакти


Відділ оренди


Лук‘янова Юлія
Тел. 0800302727
yuliya.lukyanova@eastsg.com.ua

Відділ маркетингу та реклами


Маркичева Катерина
kateryna.markicheva@smart-urban.com.ua 
 

Новини

ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 11 983,20 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 7 508,79 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 3 979,53 кв.м
Технические и подсобные помещения: 51,00 кв. м. ...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 16 318,76 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 10520,44 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 4 509,26 кв.м.
Технические и подсобные помещения: 0000 кв. м...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 11 554 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 8 193,25 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 2 596,86 кв.м.
Технические и подсобные помещения: 93,88 кв. м. ...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 11 609,6 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 8 181,89 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 2 517, 90 кв.м.
Технические и подсобные помещения: 110,00 кв...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 11 627 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 7 282,19 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 2 809,95 кв.м.
Технические и подсобные помещения: 340,78 кв. м. ...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 6 887,40 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 6 077,96 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 268,51 кв.м.
Технические и подсобные помещения: 35,00 кв. м. ...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 11 544,70 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 8 087,17 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 2 690, 95 кв.м.
Технические и подсобные помещения: 95,10 кв. ...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 13 429,70 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 7 379,97 кв.м
Арендная площадь: 5 199,35 кв.м

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 13 598,60 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 6 916,22 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 5 105,11 кв.м
Технические и подсобные помещения: 70,40 кв. м...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ (GBA): 6 275 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 5 436,00 кв. м.
Арендная площадь третьих лиц: 253,50 кв. м.
Технические и подсобные помещения: 43,50 кв...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 13 568,1 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 6 864,5 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 5 569,49 кв.м.
 Технические и подсобные помещения: 561,50 кв. м...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Общая площадь ТЦ: 10 078,40 кв.м
Площадь супермаркета “Сильпо”: 3679,00 кв.м
Арендная площадь у третьих лиц: 5 442,10 кв.м
Технические и подсобные помещения: 0000 кв. м. ...

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Докладніше
ТЦ АМСТОР

Докладніше